Merhaba androkop okurları bu yazımızda sizlere 1.8 milyarlık satış başarısıyla tanınan Peak games ' Zygna ya nasıl satıldı bunun öyküsünü takip ettigim kişi Hasan Yaşar 'ın paylaşmış oldugu yazıyı sizlere paylaşıyorum.Ben şahsen keyifle okudum ve sizlerde umarım bu basarı öyküsünü keyifle okursunuz.

Ayrıca yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi sosyal medyadan takip edebilir veya yazının sonundaki butonlardan telegram gurubumuza katılabilir veya yine yazının sonundaki butonlardan Android Mobil Uygulamamızı indirebilirsiniz

Hasan Yaşar Yazısında Diyor ki ;


Bugün Zynga’nın Peak’i satın alması ile ilgili bir tweet attım, tahmin ettiğimden çok daha uzun oldu. Hatta büyük ihtimalle bugüne kadar yazdığım en uzun tweet olabilir. Daha sonra Tarık Çayır bunun güzel bir Medium yazısı olacağını söyledi ve ben de tweeti biraz genişleterek buraya taşımaya karar verdim

Satın alma haberleri paylaşıldığı zaman genelde çok fazla şey yazılır. En başta bir girişimin neden satıldığı, değer üreten bir şirketi daha yurtdışına kaptırdık gibi eleştiriler geliyor. Hem Peak’in biraz geçmişine gidelim, hem de gelecekte neler olabileceği üzerine bakış atalım.

Öncelikle biraz aktörleri tanıyalım ve konuyla en alakasız kişi ile başlayalım. Genel olarak baktığımız zaman her şeyin bir örgü olduğunu net olarak görebiliyoruz. İlk bahsetmek istediğim kişi Emre Kurttepeli, Robert Koleji ve Kolombiya Üniversitesi (New York) Endüstri Mühendisliği mezunu. İpragaz’ın veliahtlarından fakat aile işleri yerine girişimciliği seçmiş. İlk olarak İzi Adato (Şu anda Doğuş Holding’te Başkan Danışmanı) ile birlikte İnternet Servis Sağlıyıcısı Fornet’i kurdu. Kurdukları şirketi Koç Holding’e sattılar. Burada Koç’lar ile kuzen oldukları bilgisini eklemek faydalı olabilir. Ama bu başarılı bir satış olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

 Izi Adato, estore.com.tr’yi kuruyor. O dönemde hepsiburada ve baskuda ile birlikte Türkiye’nin en güçlü 3 eticaret sitesinden birisi. Emre Bey ise mynet.com’u kuruyor. O dönemde Türkçe olarak eposta hizmeti veren başka bir servis yok, aynı zamanda Türkçe oyunlar ve diğer hizmetlerle alanında uzun süre tek olarak devam ediyor. Şu anda 212 VC’nin kurucu ortağı, Endeavor Türkiye ve Galata İş Melekleri (GBA) başkanlıklarını yürütüyor. 40'dan fazla firmada yatırımcı veya kurucu olarak yer alıyor. Trendyol’un ilk yatırımcısı ve son yılların popüler girişimi Insider’ın yatırımcıları arasında.

Demet Mutlu, New York Üniversitesi Ekonomi bölümünü 4 üzerinden 3.98 puanla bitiriyor ve Harvard Üniversitesi MBA’e başlayıp 1 yıl sonra bırakıyor.. İsviçre, Japonya, Amerika ve Türkiye’de finans, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çalıştıktan sonra Bebek’deki evinde Trendyol’u kuruyor. Aynı zamanda Evren Ucok ile evleniyor.

Trendyol’un diğer bir ortağı ise Evren Üçok İstanbul Alman Lisesi ve Pensilvanya Üniversitesi mezunu. EarlyBird Ventures’ın ve Oliver Wyman kurucu ortaklarından.

EarlyBird VC diğer kurucu ortaklarından bir tanesi ise Cem Sertoglu. Robert Koleji ve Teksas Austin Üniversitesi Ekonomi mezunu. Yemeksepeti ve GittiGidiyor’un erken yatırımcılarından. iLab, Golden Horn’un girişim ortaklarından. Ayrıca Young Turk Ventures kurucusu. Daha sonra Oracle’a satılan SelectMinds’ı kuruyor.

Fırat İleri, Hummingbird Ventures kurucularından. MIT mezunu ve oradaki ilk oda arkadaşı Dropbox’ın kurucusu Arash Ferdowski. Türkiye’de Çiçeksepeti, Gram Games, Armut ve Modacruz gibi firmalara yatırım sağlıyor. Gram Games Zynga tarafından 250 milyon $’a satın alınıyor.

Gelelim Sidar Şahin’e, Boğaziçi’ne giriyor fakat okulu bitirmiyor. İlk olarak 2003'te Funpac isimli mobil oyun stüdyosunu kuruyor ve 30 ülkede kullanıcılara ulaşıyor. Mobil oyun dediğime bakmayın, 2003 yılında akıllı telefonlar dahi yok. Haliyle buradaki oyunlar o zamanın teknolojisinde yapılmış oyunlar. Şu anda oynadığımız oyunlardan çok farklı. Oyun sektöründeki fırsatı ne kadar erken gördüğü oldukça önemli.

Sonra Şenel Şahin ile birlikte bir dönemin en popüler video paylaşım sitesi izlesene.com’u kuruyor ve bunu Nokta’ya satıyor. Bu satış o dönem için “startup” seviyesinde firmalar için yapılan en büyük satış olarak kayıtlara geçti.

Üçüncü olarak ise Okey, Tavla gibi oyunların bulunduğu Gamegarden’ı kuruyor ve bunu Doğan Grup’a satıyor. GameGarden sitesi başka sitelere kendi sitelerine buradaki oyunları ekleme hakkı verdiği için çok hızlı bir şekilde yayılmıştı.

Bu arada Trendyol’un danışman olarak ortakları arasına katılıyor. Trendyol’un büyümesinde oldukça önemli rol aldığı biliniyor. 2 yıl sonra buradaki hisselerini satıyor.

Sidar Şahin, Demet Mutlu, Evren Üçok, Hakan Baş (Lidyana kurucusu) ve Rina Onur (Şimdi 500 Startups Yöneticisi) ile birlikte Peak Games’i kuruyorlar. Kurulduktan 6 ay sonra EarlyBird Venture Capital’den 5 milyon $ yatırım aldı. Fakat bunun öncesinde Hummingbird Ventures, Evren Üçok ve Demet Mutlu gibi yatırımcılardan 2.5 milyon $ yatırım almıştı.

Bayram Tuksal, Hakan Baş, Remi Onur, Alpha Investment, Safa Sofuoğlu gibi yatırımcılarda bu dönemlerde yatırım yapıp daha sonra çıkış yapıyorlar.

2017 yılında Dünya’nın en büyük oyun firmalarından biri olan Zynga’ya kart ve okey oyunu bölümünü 100 milyon $’a satıyor. Daha sonra yola Toy Blast ve Toon Blast ile devam ediyorlar. Tamamen dünya pazarına odaklanıyorlar.

2018 yılında Deadpool’un başrol oyuncusu Ray Reynolds ise reklam filmi çekiyor ve Amerika’da bu reklamları yayınlıyor. Bugüne kadar oyunları toplamda 1 milyar $ üzerinde gelir elde ediyor.

Sidar Şahin süreçte girişimci kimliği ile her zaman liderlik ediyor. Amerika başta olmak üzere sürekli olarak dünyayı dolaşıp işini yönetiyor. Her zaman genç yetenekleri keşfedip şirkete katmaya çalışıyor. Şu anda adını duyduğumuz bir çok oyun firması Peak’den ayrılan kişiler tarafından kurulmuş durumda.

Peak’in şu anda ortak yapısına baktığımız zaman Sidar Şahin, Evren Üçok, Demet Mutlu, Humminbird, Earlybird ve Endeavor’u görebiliyoruz. Yukarıda saydığım isimlerin hepsinin bir şekilde çorbada tuzu bulunuyor. Bu isimlerin hepsi bir şeylerden “exit” etmiş durumda.

Kazandıkları parayla daha büyük ve farklı işlere girmeyi başarmışlar. Onun için bu satış Türkiye ekosisteminin gelişmesi için çok önemli. Emin olduğum bir şey var girişimcilik ekosistemi oldukça hareketlenecek. Tekrar yatırımcıların Türkiye’ye gözünü çevirmesine neden olacak. Bunun haricinde Peak’in mevcut çalışanları Zynga altında farklı tecrübeler elde edecekler. Yatırımcılar içinse yeni nakitin gelmesi demek yeni fonlar oluşması demek. Ben bu satışa çok sevinirim, ülkeye katkısı çok daha büyük olacaktır.

Sizin yorumunuz nedir?

Girişim ve teknoloji gündemini takip etmek için gunlukbulten.com’a abone olun.
Daha yeni Daha eski