Merhaba androkop okurları bu yazımız takipcimiz tarafından yazılıp paylaşılmıştır.

Yazının konusu ; Siber Güvenlik Önlemi Olarak VPN Kullanımı, Siber Saldırı Çeşitleri vb.


Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için yazının sonundaki Mobil Uygulamamızı indirebilir ve bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.


VPN nedir ? VPN Programları Ne İşe Yarar ?

VPNVirtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmış halidir ve en temel anlamıyla internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir. VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunamamasını sağlar. Aynı zamanda ülkenizdeki yasaklı sitelere, kısıtlanmış sitelere veya IP’lere yine VPN sayesinde bağlanabilirsiniz. Aynı zamanda VPN sistemi gönderdiğiniz, aldığınız tüm verileri kendisi şifrelediğinden 3. şahısların ne yaptığınızı görmesine izin vermeyen bir güvenlik sistemi olarakda kullanılabilir.

VPN Programları İle Neler Yapabilirsiniz?


VPN Programları İle Neler Yapabilirsiniz? VPN programlarının sağladığı avantajlar birçok internet kullanıcısı tarafından yasaklı sitelere girişi sağlaması olarak bilinmektedir. Aslında VPN programları yasaklı sitelere girişinin yanında birçok avantaj sağlamaktadır. VPN teknolojisi bir siber güvenlik önlemi olarak şirketler tarafından yaklaşık olarak otuz yıldır kullanılmaktadır. 


VPN Programları İle Kimliğinizi Gizleyin


VPN programları ile internette kimliğinizi gizleyebilirsiniz. Peki, bunu nasıl başarırsınız? VPN programlarının birer yasaklı sitelere giriş programı olarak bilinmesinin arkasındaki sebep aslında VPN programlarının IP adresini değiştirmesidir. Vekil sunucularda olduğu gibi VPN programları ile IP adresinizi değiştirebilirsiniz fakat vekil sunucular ve VPN programları arasında büyük bir fark vardır.VPN programları IP adresinizi değiştirirken aynı zamanda veri paketlerinizin internet üzerinde şifreli bir şekilde seyahat etmesini sağlar. Vekil sunucular ise IP adresinizi değiştirir fakat veri paketlerini şifrelemez. VPN programları ise veri paketlerinizin şifrelenmesini sağlayarak ağınıza sızan üçüncü partilerin ya da siber saldırganların verilerinizi izlemesini, okumasını, kaydetmesini ya da bu verilere müdahale etmesini engeller.


VPN teknolojisi şirketler tarafından ağ güvenliklerini sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır. Şirket içi internet trafiğinin küresel internet üzerinde düz metin olarak seyahat etmesini engellemek amacıyla şirketler VPN teknolojisinden yararlanmaktadır. 


VPN Programları İle Ucuza Uçak Bileti Alabilirsiniz


VPN programları ile ucuza uçak bileti alabilirsiniz. En popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN’in VPN ile farklı konumlardan Expedia üzerinden kontrol ettiği Frankfurt-Los Angeles uçak bileti fiyatı bir biletin konuma göre üç katına satıldığını ortaya koyuyor. Avustralya sunucusu üzerinden bağlanıldığında yaklaşık 900$ olan uçak bileti Brezilya’dan bağlanıldığında 1.450$ olarak karşımıza çıkıyor. Malezya’dan kontrol edildiğinde neredeyse 3000$ olan uçak bileti Norveç’ten kontrol edildiğinde 616$’a tekabül ediyor. 


Uçak bileti almadan önce tarayıcınızın çerezlerini temizleyin. Uçak biletinizi mümkünse 6 hafta öncesinde almaya çalışın; tarayıcınızı gizli modda kullanarak fiyatları kontrol edin ve her zaman Salı gününün fiyatlarını kontrol edin. 


VPN programları ile tasarruf edeceğiniz tek şey uçak bilet fiyatları olmayabilir. Çoğu çevrimiçi alışveriş web sitesi ülkelere göre farklı fiyat politikaları uygulamaktadır. 


VPN Programları ile Sınırsız İçeriğe Ulaşabilirsiniz


VPN programları ile sınırsız içeriğe ulaşabilirsiniz. Örneğin, Netflix ABD kütüphanesine VPN programı ile sanal konumunuzu ABD yaparak ulaşabilirsiniz. Netflix ABD ve Türkiye kütüphaneleri karşılaştırıldığında arada büyük bir film ve dizi farkı vardır. VPN programları ile sadece ABD’de hizmet veren HBO içeriklerine de ulaşabilirsiniz. 


Bazı VPN programları sınırsız bant genişliği de sağlamaktadır. Ücretsiz olan VPN programlarında bağlantı hızınız yavaşlarken, bazı VPN programlarında sunulan sınırsız bant genişliği ile hem Netflix ABD içeriklerine erişebilir hem de içerikleri yüksek çözünürlüklü bir şekilde izleyebilirsiniz. VPN Programları İle Ne Yapamazsınız?


VPN programları ile internette bıraktığınız aktif dijital ayak izlerinizi şifreleyemezsiniz. İnternet üzerinde kasıtlı olarak paylaştığınız bilgilerinizi siber saldırganlardan VPN ile koruyamazsınız. SSL (Güvenli Soket Katmanı) sertifikasına sahip olmayan ve HTTP ile başlayan web sitelerde 3D gibi bir ödeme güvenliği olmadan paylaştığınız kredi kartı bilgilerinizi VPN tarayıcı eklentisi olmadan koruyamazsınız. Bu web siteler güvenli web siteler değildir. Bu web sitelerde paylaştığınız bilgileriniz o web site ile düz metin olarak paylaşılır. Web site sahibi ya da bir siber saldırgan bu bilgilerinizi görüntüleyebilir ve çalabilir. 


VPN programları ile bağlandığınızda internet servis sağlayıcınız internete VPN üzerinden bağlandığınızı görür fakat internet trafiğinizin içeriğini göremez. Ücretsiz VPN programları genel olarak güvenilir değildir ve kimliğinizi ortaya çıkarabilir. 


Bu yazı takipcimiz tarafından yazılmış olup androkop tarafından incelenip paylaşılmıştır.


Dikkat;VPN nedir kısmı androkop ekibi tarafından buradaki adresden alıntı yapılmıştır
Daha yeni Daha eski