Cep telefonları için en önemli olmazsa olmazlardan biri IMEI numaraları. Son dönemlerde kopyalama yöntemiyle birçok telefonun IMEI numarası geçersiz kalıyor ve telefon yasal olarak şebeke erişimine kapatılıyor. Cep telefonunuzda bulunan IMEI kodunun ne olduğuna ve nasıl sorgulandığına dair tüm detayları derledik.

IMEI kodu nedir?

Her cep telefonunda bulunması zorunlu olan, adeta cep telefonlarının kimliği olarak kabul edilen IMEI kodu, Uluslararası Mobil Cihaz Kodu  (International Mobile Equipment Identity) olarak kabul görüyor. Her cep telefonuna üretim aşamasında tanımlanan bu kod 15 haneden oluşuyor. İşte imei numarası sorgulama hakkında merak edilenler.

IMEI sorgulaması nasıl yapılır?

IMEI sorgulaması yaparak mobil cihazınızın yasal yollarla ithal edilip edilmediğini ya da kayıp veya çalıntı olduğunu öğrenebilirsiniz.
Apple marka iPhone modeli telefonların hemen arka kısmından IMEI kodunu bulabilirsiniz. Diğer birçok telefon üreticisi de bataryanın hemen alt kısmına IMEI numarasını yerleştiriyor.
imei sorgulama
Ayrıca telefonunuzdan *#06# tuşlaması ile IMEI sorgulaması yapabilirsiniz.

IMEI numarasından telefon kayıt sorgulama nasıl yapılır?

Yukarıdaki aşamalarla bulduğunuz IMEI kayıtlı cep telefonunuzun kayıtlı olup olmadığını yani yasal olarak cep telefonunuzun kayıtlı mı değil mi sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet IMEI sorgulaması için aşağıdaki adımları izleyiniz;
  • E-Devlet sitesine giriş yapınız. (turkiye.gov.tr)
  • Arama kısmına “imei sorgulama” yazarak ilgili sayfaya gidiniz. (Doğrudan bu sayfaya da giriş yapabilirsiniz. turkiye.gov.tr/imei-sorgulama )
  • 15 haneli IMEI kodunuzu giriniz ve güvenlik doğrulaması ardından sorgulamayı başlatın.
e-devlet imei sorgulama
Bu sayfada karşınıza imei kayıt durumu, cihaz kaynağı (ithalat veya yerli), sorgu tarihi ve marka / model bilgisi karşınıza çıkacaktır. Marka / model bilgisinde kullanmakta olduğunuz cihazın eşleşip eşleşmediğini de ayrıca kontrol etmenizi öneririz.
Daha yeni Daha eski